Szkolenie ekologiczne pn. „Czyste powietrze – przeciwdziałanie emisjom” zrealizowane 8 lutego 2024 r. w Mieście Grajewo

przez | 16 lutego 2024

Szkolenie ekologiczne pn. „Czyste powietrze – przeciwdziałanie emisjom” odbyło się w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Grajewie w dniu 8 lutego 2024 r. z udziałem mieszkańców Grajewa.

Prowadzący: szkolenie ekologiczne poprowadzili Państwo Anna i Andrzej Mydlińscy (https://wilczewrota.pl/).

Zakres szkolenia: tematem przewodnim spotkań było przeciwdziałanie emisjom. Omówiono źródła zanieczyszczeń powietrza: naturalne i antropogeniczne oraz liniowe, punktowe i powierzchniowe, wymieniono ich przykłady. Poddano analizie zagrożenia wynikające z emisji pyłów, szkodliwości gazów dla środowiska oraz wpływ pyłów i gazów na życie i zdrowie ludzi, czy roślin. Uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę na temat smogu, wiedzą czym różni się niska emisja od wysokiej emisji i jak zachować się w przypadku pojawienia się smogu. Trenerzy opowiedzieli o wyjątkowo groźnym „Wielkim smogu londyńskim” trwającym zaledwie kilka dni, który doprowadził do katastrofy środowiskowej i śmierci kilku tysięcy londyńczyków w 1952 r. Poruszono również temat największego w historii Biebrzańskiego Parku Narodowego pożaru z 2020 r., który strawił ponad 5,5 tys. hektarów cennych przyrodniczo terenów. Znaczną część spotkań poświęcono działaniom życia codziennego – dobrym praktykom, które w istotny sposób przyczyniają się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń, są nimi w szczególności: niepalenie odpadów w instalacjach do tego nieprzystosowanych, ogrzewanie mieszkania lepszym jakościowo paliwem, wymiana dotychczasowego wysokoemisyjnego kotła na paliwo stałe na nowoczesny kocioł spełniający wymagania w zakresie efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń, montaż pompy ciepła, termomodernizacja budynku mieszkalnego, itp. Zachęcono uczestników do korzystania z Programu „Czyste Powietrze” realizowanego w Polsce, mającego na celu redukcję tzw. „niskiej emisji” oraz korzystania aplikacji mobilnej „Jakość powietrza w Polsce”, bazującej na danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, dzięki której można sprawdzić wyniki pomiaru jakości powietrza z automatycznej stacji pomiarowej znajdującej się na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie. w ramach projektu pn. „Uczymy się przeciwdziałać emisjom” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Serdecznie dziękujemy  uczestnikom szkolenia za aktywny udział oraz chęć poszerzenia wiedzy w zakresie przeciwdziałania emisji zanieczyszczeń.

Stowarzyszenie Samorządów Dorzecza Biebrzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *