Szkolenia ekologiczne pn. „Czyste powietrze – przeciwdziałanie emisjom” zrealizowane 21 i 28 maja 2023 r. w Gminie Grajewo

przez | 11 czerwca 2023
Zadanie„Uczymy się przeciwdziałać emisjom” dofinansowane ze środków  NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Białymstoku z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

W maju br. mieszkańcy powiatu grajewskiego, w szczególności mieszkańcy oraz pracownicy jednostek organizacyjnych Gminy Grajewo uczestniczyli w szkoleniach ekologicznych pn. „Czyste powietrze – przeciwdziałanie emisjom”, które zostały przeprowadzone przez Stowarzyszenie Samorządów Dorzecza Biebrzy 21 i 28 maja 2023 r. w „Wilczych Wrotach” (Kapice 10, gm. Grajewo) w ramach projektu pn. „Uczymy się przeciwdziałać emisjom” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Tematem przewodnim spotkań było przeciwdziałanie emisjom. Omówiono źródła zanieczyszczeń powietrza: naturalne i antropogeniczne oraz liniowe, punktowe i powierzchniowe, wymieniono ich przykłady. Poddano analizie zagrożenia wynikające z emisji pyłów, szkodliwości gazów dla środowiska oraz wpływ pyłów i gazów na życie i zdrowie ludzi, czy roślin. Uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę na temat smogu, wiedzą czym różni się niska emisja od wysokiej emisji i jak zachować się w przypadku pojawienia się smogu. Trenerzy opowiedzieli o wyjątkowo groźnym „Wielkim smogu londyńskim” trwającym zaledwie kilka dni, który doprowadził do katastrofy środowiskowej i śmierci kilku tysięcy londyńczyków w 1952 r. Poruszono również temat największego w historii Biebrzańskiego Parku Narodowego pożaru z 2020 r., który strawił ponad 5,5 tys. hektarów cennych przyrodniczo terenów. Znaczną część spotkań poświęcono działaniom życia codziennego – dobrym praktykom, które w istotny sposób przyczyniają się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń, są nimi w szczególności: niepalenie odpadów w instalacjach do tego nieprzystosowanych, ogrzewanie mieszkania lepszym jakościowo paliwem, wymiana dotychczasowego wysokoemisyjnego kotła na paliwo stałe na nowoczesny kocioł spełniający wymagania w zakresie efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń, montaż pompy ciepła, termomodernizacja budynku mieszkalnego, itp.

Zachęcono uczestników do korzystania z Programu „Czyste Powietrze” realizowanego w Polsce, mającego na celu redukcję tzw. „niskiej emisji” oraz korzystania aplikacji mobilnej „Jakość powietrza w Polsce”, bazującej na danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, dzięki której można sprawdzić wyniki pomiaru jakości powietrza z automatycznej stacji pomiarowej znajdującej się na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie.

W trakcie szkoleń uczestnicy mieli również możliwość skorzystania z dodatkowej atrakcji – zwiedzania Muzeum Wilka oraz wysłuchania krótkiej prezentacji o wilkach.

Cieszymy się, że uczestnicy spotkań bardzo aktywnie podejmowali dyskusje prowadzone przez Trenerów. Dziękujemy serdecznie wszystkim za udział w szkoleniach oraz chęć poszerzenia wiedzy w zakresie przeciwdziałania emisji zanieczyszczeń. Miło nam było Państwa gościć 🙂

Szkolenia ekologiczne poprowadzili Państwo Anna i Andrzej Mydlińscy (https://wilczewrota.pl/).