W kwietniu 2023 r. ruszyły warsztaty ekologiczne „Uczymy się przeciwdziałać emisjom”

przez | 30 kwietnia 2023

Zadanie„Uczymy się przeciwdziałać emisjom” dofinansowane ze środków  NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Białymstoku z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

Za nami bardzo pracowity kwiecień. Rozpoczęliśmy realizację warsztatów ekologicznych pn. „Czyste powietrze – przeciwdziałanie emisjom”, których celem jest wzrost świadomości uczniów w zakresie ochrony środowiska.  Zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Nasi Trenerzy Anna i Andrzej Mydlińscy odwiedzili już osiem szkół podstawowych z terenu powiatu grajewskiego.

Pogoda dopisywała, więc część zajęć można było przeprowadzić w terenie, dzięki czemu uczniowie zdobyli praktyczną wiedzę na temat źródeł zanieczyszczeń (liniowych, punktowych, powierzchniowych), dowiedzieli się o roli drzew, krzewów a przede wszystkim o roli porostów – jednych z najlepszych wskaźników stanu środowiska. Uczestnicy zajęć  wspólnie z Trenerami dokonali analizy wyniku pomiaru jakości powietrza, w tym: stężenia pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10.

W trakcie realizacji warsztatów wewnątrz szkoły przekazywano uczniom wiedzę na temat ochrony powietrza, zagrożeń wynikających z emisji pyłów, szkodliwości gazów dla środowiska, wpływie pyłów i gazów na życie i zdrowie ludzi, czy roślin. Dzieci dowiedziały się, jakie choroby wywołuje skażone powietrze i co można zrobić, aby zminimalizować jego zanieczyszczenie. Poszerzyły swoją wiedzę na temat smogu, wiedzą czym się różni niska emisja od wysokiej emisji, wiedzą jak zachować się w przypadku pojawienia się smogu. Trenerzy opowiedzieli o wyjątkowo groźnym „Wielkim smogu londyńskim” trwającym zaledwie kilka dni, który doprowadził do katastrofy środowiskowej i śmierci kilku tysięcy londyńczyków w 1952 r. Poruszono również temat największego w historii  Biebrzańskiego Parku Narodowego pożaru z 2020 r., który strawił ponad 5,5 tys. hektarów cennych przyrodniczo terenów. Uczniowie dowiedzieli się, że poziom zanieczyszczeń można kontrolować za pośrednictwem stron internetowych i aplikacji, które korzystają z pomiarów stacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Na zakończenie zajęć uczniowie kręcili kołem fortuny i bardzo chętnie odpowiadali na pytania Pani Ani. Należy podkreślić, że niektórzy uczestnicy wykazywali się bogatą wiedzą w zakresie ochrony powietrza, czym wyróżniali się w trakcie prowadzonych przez nas zajęć. Cieszymy się, że dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach, zgłębiając swoją wiedzę w zakresie przeciwdziałania emisyjności. Nawet najmłodsi przyswoili sobie trudne treści związane z niską emisją.

To wszystko udało się dzięki nauce połączonej z zabawą i praktycznymi działaniami. Dziękujemy Państwu Annie i Andrzejowi Mydlińskim za przygotowanie scenariuszy oraz profesjonalne prowadzenie warsztatów ekologicznych.

Serdecznie dziękujemy Dyrektorom szkół podstawowych z terenu powiatu grajewskiego za wsparcie organizacyjne, udostępnienie sal dydaktycznych i umożliwienie nam realizacji warsztatów ekologicznych.

Wszystkim uczniom dziękujemy bardzo za aktywny udział w warsztatach ekologicznych oraz chęć poszerzenia wiedzy w zakresie przeciwdziałania emisyjności.

W realizację naszego zadania „Uczymy się przeciwdziałać emisjom” w kwietniu br. zaangażowały się następujące szkoły:

 • Szkoła Podstawowa Pomnik 1000-lecia im. Marii Konopnickiej w Białaszewie,
 • Szkoła Podstawa w Danówku,
 • Szkoła Podstawa w Wierzbowie,
 • Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie,
 • Szkoła Podstawa w Klimaszewnicy,
 • Szkoła Podstawowa w Słuczu,
 • Szkoła Podstawowa w Rydzewie,
 • Szkoła Podstawowa w Radziłowie.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z warsztatów ekologicznych zrealizowanych przez nas w kwietniu 2023 r. Zachęcamy do śledzenia naszej strony. Na bieżąco będziemy dodawali posty o kolejne spotkania w szkołach.

W maju ciąg dalszy spotkań.

 • 17.04.2023 r. – Szkoła Podstawowa Pomnik 1000-lecia im. Marii Konopnickiej w Białaszewie

 

 • 18.04.2023 r. – Szkoła Podstawowa w Danówku

 • 20.04.2023 r. – Szkoła Podstawowa w Wierzbowie

 • 21.04.2023 r. – Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie

 • 24.04.2023 r. – Szkoła Podstawowa w Klimaszewnicy

 • 24.04.2023 r. – Szkoła Podstawowa w Słuczu

 • 25.04.2023 r. – Szkoła Podstawowa w Rydzewie

 

 • 27.04.2023 r. – Szkoła Podstawowa w Radziłowie

 • 28.04.2023 r. – Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie

 

Jeden komentarz do „W kwietniu 2023 r. ruszyły warsztaty ekologiczne „Uczymy się przeciwdziałać emisjom”

 1. Pingback: Warsztaty ekologiczne „Uczymy się przeciwdziałać emisjom” zrealizowane w kwietniu 2024 r. – Stowarzyszenie Samorządów Dorzecza Biebrzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *